Гінекологічні захворювання і вагітність Частина 2.
При відсутності місячних можливо завагітніти якщо у жінки несправжня аменорея (менструальна кров йде не назовні а в труби і черевну порожнину, і немає порушень функції яєчників (відбувається овуляція).
Чи можлива вагітність при дисплазії, ерозії шийки матки?
Потрібно розділяти ці діагнози. Ерозія – дефект епітелію на поверхні шийки матки. Вагітність можлива, але за час вагітності ерозія може стати вхідними воротами для інфекцій і нашкодити плоду, або перейти в дисплазію. А під час пологів такі шийки не можуть добре згладжуватися і відбуваються їх розриви з кровотечами. Дисплазія – це передраковий процес, вагітність можлива, але у вагітних падає імунітет і інфекція, яка викликала дисплазію, нічого не заважає посилювати ступінь тяжкості дисплазії аж до раку шийки матки. Тому перед вагітністю треба ерозію і дисплазію вилікувати.
Чи можлива вагітність при спайковій хворобі?
При спайковій хвороби страждає прохідність маткових труб: якщо вони повністю не прохідні, то вагітність не можлива; якщо частково, то дуже велика ймовірність трубної вагітності – це коли яйцеклітина застряє в матковій трубі і там прикріплюється до стінки (трубна вагітність). Лікування трубної вагітності – тільки операція – видалення маткової труби. Як правило, всі реконструктивні операції на матковій трубі ні до чого доброго не приводять. Потрібно перед плануванням вагітності провести дослідження прохідності маткових труб, пролікуватися ферментними препаратами, щоб розм’якшити спайки, а якщо нічого не допомагає, то відновити лапароскопічно прохідність труб і в цьому вікні (2-3) місяці вагітніти, так як потім вони знову заростуть злуковим процесом.
Що ви порадите: чи можна вагітніти при поліпі в матці або цервікальному каналі?
Ми радимо спочатку пролікуватися противірусними імуномодулюючі препаратами і відразу після місячних провести:
якщо поліп в порожнині – то фракційне вишкрібання порожнини матки або гістерорезекцію з обов’язковим патогістологічесним дослідженням поліпу, (зазвичай в порожнині матки буває безліч маленьких поліпів, які ми не бачимо на ультразвуку, їх видно тільки в гістероскоп). Тому важливо забрати їх все;
якщо поліп в цервікальному каналі – то видалення методом радіохірургічної петльової ексцизії. Перевага її в тому, що відразу відбувається коагуляція судин. Обов’язково також відправити поліп на патогістологічне дослідження. І можна на наступному циклі вагітніти.
Кан.мед.наук, акушер-гінеколог Габорець Юрій Юрійович