Акне або висипання на обличчі куди звернутися за ефективною допомогою?
На сьогодні, однією з важливих тем та проблем в пацієнток віком від 25 до 45-ти років являється акне або висипання на обличчі. Якщо поверхнево подивитися на дану проблему, то можна віднести її до дерматологічної.
Багато пацієнток зважаючи на стан своєї шкіри обличчя, в першу чергу, дійсно приходять на прийом до дерматолога або косметолога. Та треба відмітити, що ця проблема може бути глибшою, а саме це стосується гормонального фону, тобто відбуваються розлади у функціонуванні ендокринної системи. Тому грамотний дерматолог оцінюючи таку проблему направить пацієнтку на консультацію до гінеколога-ендокринолога та гастроентеролога.
Отже, що таке акне́ або вуго́р ? З латинської мови «acne vulgaris», а з грецької «ἀκμή» переводиться як «прищ» —невеликий запалений вузлик на шкірі, що згодом перетворюється на гнійничок (пустулу). Акне — це запальне захворювання сальних залоз, яке відображає зміни в одній або декількох системах організму. Даний процес характеризується закупоренням сальних залоз, застоєм шкірного сала та активації мікробів, що з часом попадають в це середовище.
Частіше за все висип уражає нижню частину обличчя: підборіддя, щоки та шию, але бувають і запущені випадки, коли висипання уражає зону декольте і поверхню спини, що спричиняють дискомфорт та «закомплексованість» пацієнток.
Акне здебільшого поєднується із синдромом полікістозних яєчників (СПКЯ), якому притаманне порушення оваріально-менструального циклу (ПОМЦ) та гірсутизм. Беручи до уваги рівень стероїдних гормонів, можемо чітко вказати на гормональні висипання, що передують менструації.
Отже, які фактори безпосередньо можуть сприяти появі акне:
1. гормональні порушення, гінекологічного генезу, особливо переважання чоловічих статевих гормонів, як прийнято їх ще називати андрогенів, до яких відносяться тестостерон та дигідротестостерон;
2. ендокринна дисфункція (інсулін і інсуліноподібний фактор росту, гіпотиреоз і т. д.);
3. розлади ШКТ та стан імунної системи;
4. стрес, поганий сон;
5. зміна клімату( високі температури сприяють підвищеній пітливості, що веде до закупорювання пор, низькі температури призводять до сухості і лущення шкіри), ультрафіолет;
6. особиста гігієна та неправильний догляд за шкірою.
Таким чином, можемо твердо сказати, що стан організму проявляється на стані нашої шкіри, і навпаки, стан нашої з Вами шкіри говорить, а гучніше сказати «кричить» про те, що в організмі відбуваються патологічні процеси.
Що саме передує цим порушенням, можемо детально з Вами поговорити на прийомі, тому що як Ви вже помітили-це тема, яка стосується комплексного підходу в діагностиці та індивідуальної тактики в лікуванні.
УВАГА!!! На ринку зараз безліч препаратів, але які саме Вам підходять по гормональному рівню, по типу вашої шкіри, по ІМТ вашого організму і т.д., перш за все, має визначити лікар.
І пам’ятайте, самопризначення може бути небезпечним для Вашого здоров’я!!!
Якщо дана тема Вам була корисною та інформативною, і Ви маєте прояви даного захворювання, будь ласка, звертайтесь на консультацію за адресою: м.Київ, вул. Ю.Іллєнка 16а.
З повагою, Ваш лікар гінеколог-ендокринолог кмн Юско Тетяна Haborets clinic.